Bonetki – retro czapki dla dzieci

Bonetki uwielbiają mamy na całym świecie. Ja też, choć sama ma już dorosłe dziecko 😉

Dowiedz się, co to są bonetki i na czym polega ich fenomen.

Bonetki - ręcznie robione czapeczki - ALOM
fot. Milena Michór

Bonetka, czyli…

Jest bardzo wiele czapek dla niemowląt i małych dzieci, więc mamy nie mają większego problemu ze skompletowaniem wyprawki dla swojego dziecka. Poza realnym światem, gdzie królują sieciówki, w internecie jest całe mnóstwo ofert, w tym, czapek robionych ręcznie. Wśród tych ostatnich na pewno wyróżniają się bonetki.

Bonetki, a co to takiego? Bonetka to czapeczka w formie czepka, wiązana pod brodą. Jest bardzo wygodna – nie uciska główki, nie spada na oczy i posiada wiązanie, co jest ważne w przypadku niesfornych brzdąców.

Bonetki nosiłam w dzieciństwie. Moi rodzice i ich rodzice pewnie też.
A teraz noszą je nasze dzieci i wnuki. Oczywiście nowoczesne bonetki różnią się od tych sprzed stu lat, ale wciąż kluczowe są wygoda i ładny wygląd dziecka.

Bonetka - czapeczka w stylu retro - ALOM
fot. Milena Michór

Moda vintage i rękodzieło

Po pojawieniu się na polskim rynku sieciówek, wielu z nas się nimi wręcz zachłysnęło. Kiedy jednak znów nastała moda na vintage i rękodzieło, wiele się zmieniło. Oprócz rzeczy wytwarzanych przemysłowo, można znaleźć wiele produktów robionych ręcznie.
Do łask powróciły także bonetki. I mimo, że niegdyś za nimi nie przepadałam, to teraz skradły mi serce i dziergam je z wielką przyjemnością.

Bonetki wybierają nie tylko rodzice ubierający swoje dzieci w stylu retro czy vintage. Często tego typu czapeczkę zakłada się do całkiem nowoczesnych ubranek i z większością z nich bonetka dobrze się komponuje, a dziecko wygląda w niej po prostu uroczo.

Bonetki - czapki niemowlęce - vintage - ALOM
fot. Milena Michór

Ręcznie robione bonetki

Bonetki robione ręcznie są szyte, szydełkowane lub dziergane drutami. Mimo iż forma bonetki nie daje zbyt wiele pola do popisu w kwestii formy, to bogactwo materiałów i wzorów sprawia, że wiele z nich jest naprawdę unikatowych.

Bonetki, podobnie jak inne rzeczy dla małych dzieci, tworzy się głównie z przyjaznych dla skóry dziecka naturalnych materiałów, jak bawełna, len, bambus, czy wełna oraz ich mieszanek.

Początkowo bonetki robiłam na szydełku, potem na drutach i tak zostało. Szydełkowe czapeczki mają swój urok, ale dziergane są moim zdaniem delikatniejsze, bardziej elastyczne i lepiej się prezentują wykonane z naturalnych materiałów, na które się ostatnio przestawiłam.

Bonetka Kitty - czapeczka kotek - ALOM
fot. Milena Michór

Bonetki od ALOM

W alomkowym sklepie najbardziej popularne są modne teraz modele NILS i KITTY, ale klasyczne bonetki w stylu vintage też tam znajdziecie. Do wyboru są różne kolory (choć nie ma ich za wiele), materiały, grubość i rozmiary od 0 do 4 lat. Większość bonetek jest dostępna od ręki, bo fajnie jest, gdy nie trzeba długo czekać na swoje zamówienie;-)

PS: W kolejnych postach postaram się Wam przybliżyć nasze produkty, w tym też bonetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *