Amigurumi kocha cały świat. A ty?

Maskotki i przytulanki amigurumi – któż ich nie kocha?!

Pluszaki od wieków są nieodłącznym elementem dzieciństwa, a w dorosłym życiu niezmiennie przywołują miłe wspomnienia i rozczulają.

Wraz z modą na rękodzieło i vintage popularność znów zyskały ręcznie robione zabawki – szyte, drewniane i dziergane. Wśród tych ostatnich prym wiodą maskotki amigurumi.

Amigurumi - szydełkowa lalka - ALOM
fot. Ewa Tyrakowska

Amigurumi – co to znaczy?

Amigurumi to ręcznie robione maskotki.  Dzierga się je szydełkiem, rzadziej drutami. Wywodzą się z Japonii i od kilku lat podbijają świat.

Nietypowa nazwa amigurumi pochodzi oczywiście z języka japońskiego. Amu znaczy drutami lub szydełkiem. Kurumu to wypchana maskotka.

Amigurumi – początkowo można mieć problemy z wymową tej długiej, aczkolwiek intrygującej, nazwy (zwykle słyszę: ami-co?!). Mimo to dobrze się ona przyjęła.

Dziś jednak ma szersze znaczenie i obejmuje maskotki oraz przytulanki wykonane na szydełku.

Amigurumi - króliczek LU
fot. Jaśmina Tomaszewicz

Japońskie amigurumi

Japończycy już nie raz nas zaskoczyli i zarazili elementami swojej niezwykłej kultury cały świat. Nie inaczej było z amigurumi.

Pierwsze amigurumi to były zabawki kolekcjonerskie, wywodzące się ze sztuki anime, gier i filmów.

Najbardziej znane z nich to chibi, czyli zwierzątka lub laleczki mające dużą, nieproporcjonalną w stosunku do całego ciała, głowę, drobny tułów i małe kończyny. Najczęściej mają one wielkie, jak w anime, oczy, choć oczywiście bywają też inne – z okrągłymi i skośnymi oczami.

Inną grupę stanowią nuigurumi, czyli przedmioty posiadające ludzkie cechy – np. kończyny lub oczy.

Ostatnio pojawiły się oprócz tego laleczki kawaii, które są wykonywane często z innych materiałów niż włóczka.

Amigurumi - szydełkowa maskotka - baranek Hirek - ALOM
fot. Ewa Tyrakowska

Maskotki amigurumi pokochał cały świat

Jak to bywa we współczesnym świecie, jeżeli jest coś fajnego, to w zawrotnym tempie opanowuje cały świat. Amigurumi zrobiły to po mistrzowsku.

Z Japonii przybyły do Europy, a ściślej do Danii, gdzie – jak w całej Skandynawii – nie brakuje amatorów włóczek i dzierga niemal każdy. Potem już poszło, zwłaszcza, że miliony małych i dużych z całego świata pokochały Hello Kitty.

Maskotki amigurumi są po prostu urocze, idealne do zabawy i przytulania, dlatego trudno by było – zgodnie z zamierzeniem Japończyków – trzymać je tylko na półce bądź w gablocie.

A że technika ich wykonania nie jest trudna, są już całe rzesze osób, które nie tylko posiadają te słodkie stworki, ale robią je z wielką pasją.

Co potrzeba, żeby zrobić maskotkę na szydełku?

Do zrobienia maskotki amigurumi potrzebne są przede wszystkim włóczka i szydełko do wydziergania maskotki, puch silikonowy do jej wypchania i igła dziewiarska do zszycia poszczególnych elementów i wyszywania.

Na początku przyda się też wzór, czyli opis wykonania amigurumi oraz znaczniki dziewiarskie.

Często potrzebne są poza tym: specjalne zaciskowe oczka, nosek,  drut, grzechotka lub inne elementy.

Kluczowa jest włóczka – najpopularniejsza jest bawełniana lub bawełniano-akrylowa, ale może też być inna – akrylowa, moherowa, futerkowa.

W zależności od stosowanej techniki szydełkowania i grubości włóczki należy tak dobrać szydełko, by po wypchaniu w robótce nie było zbyt dużych przestrzeni pomiędzy oczkami.

Szczegółowe informacje i wskazówki zawsze można znaleźć we wzorze na daną maskotkę.

Alpaka na szydełku - Pedro - ALOM
fot. Ewa Tyrakowska

Jak się robi szydełkowe maskotki amigurumi?

Amigurumi robi się dość łatwo.

Na początek trzeba poznać podstawy techniki szydełkowania maskotek – tzn. wiedzieć, jak zrobić magiczne kółko, oczko łańcuszka, półsłupek (tradycyjny lub x),  a także jak dodawać i redukować oczka.

Trzeba pamiętać, że amigurumi dzierga się przeważnie metodą ślimakową, czyli w kółko.

Na początku pomocny  jest zawsze wzór, który nie tylko poprowadzi nas krok po kroku, ale oszczędzi prucia i rozczarowań.

Z Internetu – na You Tube, blogach, w serwisach społecznościowych i kursach online, czasopism i książek można się dowiedzieć dosłownie wszystkiego, co jest potrzebne, by zrobić swoją maskotkę.

Gdzie można kupić amigurumi lub materiały do ich wykonania?

Prawdziwą kopalnią inspiracji, wiedzy, wzorów i materiałów jest oczywiście Internet. Wzory są zarówno bezpłatne, jak i płatne – najwięcej jest wzorów po angielsku, rosyjsku i niemiecku, znacznie mniej po polsku (choć na szczęście wciąż ich przybywa).

W pasmanteriach i sklepach z włóczkami dostępne są natomiast potrzebne narzędzia i materiały.

Do pierwszych projektów można wykorzystać resztki włóczek i wkłady poduszkowe, a szydełko pożyczyć od babci albo koleżanki.

Gotowe maskotki sprzedawane są w galeriach z rękodziełem, na jarmarkach i w Internecie – na platformach sprzedażowych, w sklepach internetowych i mediach społecznościowych.

Szydełkowy króliczek LU - ALOM
fot. Milena Michór

Szydełkowe maskotki – idealne na prezent

Maskotki amigurumi są idealne na prezent – i dla dziecka, i dla osoby dorosłej.

Przy odrobinie kreatywności, niewielkiej ilości materiałów i po kilku-kilkunastu godzinach pracy, można stworzyć unikatową maskotkę, która wywoła uśmiech niemal u każdego.

Warto przy tym pamiętać, by zabawki dla małych dzieci były bezpieczne (np. bez części, które mogą ulec oderwaniu i połknięciu przez malucha) oraz łatwe do wyprania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *